Beskrivelse
En af FunCakes’ mest alsidige kageblandinger.
Lav nemt bunde til tærter og kager eller bag småkager.
Tilsæt blot smør og æg for at skabe en fast dej.
Den kan bruges til at lave sprøde tærtebunde, f.eks. til æbletærte. Blandingen giver volumen under bagningen og er bare en lækker kagebund til dine tærter. Den passer rigtig godt sammen med mandelmasse for at give den en endnu mere fyldig smag. Du kan også bruge den til småkager eller bagværk.
F.eks. fyldte småkager som cookies med syltetøj eller kager med frugt på toppen.
Fremgangsmåde:
Tilberedning: Bland 500 g mix, 155 g smør og 1 æg (50 g). Ælt til en fast dej, og lad den hvile i køleskabet i ca. 1 time.
Til cookies: Rul dejen ud til ca. 3 mm tykkelse, og skær figurer ud. Bages i ca. 12 minutter ved 180 °C (varmluft 160 °C).
Til æbletærte: Rul dejen ud i ca. 5 mm tykkelse, beklæd en springform (22-24 cm) med dejen, og fyld den med 1 kg æblestykker blandet med lidt kanel og sukker. Læg en rist af dejstrimler oven på æblerne, og pensl dem med sammenpisket æg. Bag i ca. 50 minutter ved 170 °C (varmluft 150 °C).
Indholder 500g
Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.